Mowa ciała w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Mowa ciała

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to mowa ciała przekazuje rekrutującemu określone treści o twojej osobie. Oto kilka rad, które możecie wykorzystać w przyszłości.

W większości przypadków osoba prowadząca rozmowę nie będzie Cię zastraszać, torturować czy grozić więzieniem. Nie oznacza to jednak, że rozmowa nie będzie miała w pewnym stopniu charakteru przesłuchania. Pokój jest zazwyczaj ciasny a warunki spartańskie. Każde słowo odbija się echem a każdy ruch wydaje się być podkreślony. To wszystko wystarcza, aby kandydat zapomniał o posadzie o którą się ubiega a zaczął myśleć o alibi. W takim środowisku mowa ciała kandydata może w rzeczywistości zrobić większe wrażanie na prowadzącym rozmowę niż jakiekolwiek dobrze przećwiczone słowa..

Ułożenie rąk

Jeśli oferta skupia się na energicznych przymiotach takich jak szybkość, wtedy ruchy rąk w stylu ciosów karate wysyłają właściwą informację, gdyż świadczy to o skłonnościach do przebojowości. Jeśli jednak firma preferuje konsekwencję i niezawodność, ułóż swoje ręce na kolanach.

Usta

Według Mike'a Caro, znanego w świecie pokerzysty, o pseudonimie Mad Genius, dotykanie ust może wskazywać próbę oszustwa. Caro tłumaczy, że jeśli mówca dotyka lub przysłania swoją twarz a zwłaszcza usta, istnieje większa niż zazwyczaj szansa, że usłyszałeś właśnie coś, co było bardzo niewygodne do powiedzenia oraz, że mówca może kłamać lub wyolbrzymiać swoje słowa. Co do sposobów wzbudzenia wrażenia uczciwości ma dla nas dwie rady: pokaż wewnętrzna stronę swoich dłoni podczas rozmowy lub dotknij dłonią swojej klatki piersiowej. .

Uścisk dłoni

Pierwsze wrażenie jakie odbiera rekrutujący następuje najczęściej wtedy, kiedy Ty ściskasz jego dłoń. Właśnie dlatego nie powinieneś nigdy, przenigdy wyciągać ręki, która jest choćby trochę wilgotna. Spocone dłonie świadczą o jednej z trzech rzeczy:

1. Jestem przestraszony i w złej formie

2. Jestem trochę gadzinowaty, a zatem całkowicie niegodny zaufania

3. Jestem po prostu trochę za bardzo podekscytowany spotkaniem z Tobą.

Pochylenie ciała

Pochylanie się do tyłu na krześle jest oczywistym dowodem, że kandydat jest zbyt pewny siebie i wskazuje na pewną pogardę. Doradza się  przyjęcie pozycji umiarkowanej, która nie przedstawi cię jako zbyt zarozumiałego ale z pewnością pozwala odczuć rekruterowi, że nie śpisz i jesteś skupiony.

 Praca nóg

Co tworzy silniejszy komunikat: skrzyżowane nogi czy stopy ulokowane na podłodze? Najważniejszą rzeczą jest by znaleźć właściwą dla siebie pozycję i trzymać się jej do końca. Stałe poruszanie się może wywołać wrażenie, że kandydat jest przebiegły, krętacki.

Nie dotykaj swojego nosa

Badania przeprowadzone w chicagowskim Smell & Taste Treatment and Research Foundation wskazują, że dotykanie zewnętrznej części własnego nosa może być pierwszą przesłanką kłamstwa.

Miłe gesty

Kandydaci do pracy powinni przekazywać entuzjazm w odniesieniu do pozycji o którą się starają.Śściskanie palców tak by uformowały wieżę, nie tylko wskazuje na zainteresowanie, ale także sugeruje stanowczość i determinację. Stosowanie tego gestu może być jednak nadużywane zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy mu złowrogi, przesadnie pewny siebie uśmieszek wyrastający myśl: "Twoja drobna firemka nie zaspokoi moich ambicji."

Kontakt wzrokowy

Zachowaj go. Unikanie kontaktu wzrokowego wytrąca z równowagi prowadzącego rozmowę i sugeruje, że coś ukrywasz.

 

Okaż troskę

Jeśli uda Ci się przebrnąć przez etap rozmowy możesz mieć przyjemność otrzymania oferty wynagrodzenia. Większość kandydatów ma wystarczającą ilość oleju w głowie aby nie interpretować tego punktu w sposób " we are the champions". Naturalną tendencją jest, by odwrócić wzrok i pozostać obojętnym jeśli oferta jest wyższa niż spodziewana.. Jeśli sam chcesz podwyższyć stawkę najlepszym rozwiązaniem zdaje się być bezpośrednia propozycja. W końcu stoisz naprzeciwko zawodowca.



Źródło: www.mbajunge.com - część Universum Group

 

Dodano: 01-11-10